I Jönköping sedan 2015
Regionchef Björn Jensen har varit med på hela Asecs resa mot nya lokaler.
– Om- och tillbyggnaden av Asecs har varit ett stort och mycket komplext projekt. Vi har byggt i flera etapper samtidigt som verksamheten varit i full gång i de delar som inte påverkats av ombyggnaden. Detta har ställt stora krav på att minimera störningar för butiker och besökare och samtidigt hålla en hög säkerhetsnivå, berättar Björn.
– Vi är oerhört stolta över att ha fått Alectas förtroende att vara med under hela omvandlingen av Asecs och också över det goda samarbetsklimat som funnits i projektet. Tack vare det har vi klarat alla uppsatta tidplaner, samtidigt som alla varit väldigt måna om att hitta de bästa lösningarna på de utmaningar som dykt upp längs vägen.
Nu står projektet klart och Jönköpingsborna kan shoppa i ljusa, luftiga och inbjudande lokaler med en standard som står sig väl i konkurrensen med helt nybyggda köpcentrum.